Selected projects

Na návrat do takového domu se budete vždycky neuvěřitelně těšit. Víc jak dva roky skutečně usilovné spolupráce s architekty se nám víc než vyplatily. Postavili jsme úžasný dům a za dobu, co v něm bydlíme, bychom nezměnili naprosto nic.

Roman S., Wellness vila

Tým Fandament pro nás navrhl originální dům a splnil moje sny o bydlení. Oceňuji nápaditost, klientský přístup a profesionalitu ve všech dílčích krocích. Děkuji.

Radek M., Vila RM34

Nevěřil jsem, že v našich podmínkách najdu kancelář, která dokáže navrhnout originální dům. Fandament to dokázal a jsem jim za to velmi vděčný.

Radek M., Vila RM34

What we do

01 / 11 / 2016

We changed our address!

Since 1 November 2016 the address of our premises has changed. We left Jizni Namesti and have moved to our own place on Karlova Street. All correspondence and all visitors will now be received at our new address:

Karlova 933/ 7, 614 00 Brno.

Our invoicing details remain the same for now.

13 / 10 / 2016

We are building in Uhersky Brod

An endlessly long house with endlessly deep excavations. Those are the characteristics of our new construction. We have begun to build Villa RM34.

 

29 / 09 / 2016

Study of a family home on Kocianka

We are finishing a study of a beautiful family home. With an atrium of course. An atrium more like a generous window overlooking the garden and further on towards the woods. The shape of the atrium and the positioning of the skylights lets in the south-west afternoon sun that would otherwise, due to the position of the property, never come into the house.

16 / 09 / 2016

Chalet Krivoklat

Out in the open, standing alone in the Krivoklat nature. The assignment was clear. A gabled roof, a massive wooden construction, evoking an Alpine chalet. Chalet Krivoklat.

All news

You know from the media